Trendu wersja mobilnaTrendu >> Design

Aranżacje wnętrz z najmodniejszym kolorem roku od Pantone

Data: 10.04.2017 r.

Często brakuje nam uważności. Wystarczy zwolnić, a nawet się zatrzymać, docenić drobne przyjemności, jak rozmowa z przyjacielem czy smak szarlotki z kwaśnych jabłek. We wnętrzu zaś – postawić na kojące, dające poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie energię barwy. Jak chociażby zieleń, okrzykniętą przez Pantone kolorem roku.

Jaki będzie rok 2017? Niespieszny, powolny, przeżywany świadomie. Tak przynajmniej zapowiedzieli eksperci Pantone Color Institute. Zmęczeni światem wirtualnym na powrót zapuścimy korzenie w rzeczywistości, docenimy kontakt z drugim człowiekiem, zapragniemy też głębszego obcowania z naturą. Okazuje się, że te wszystkie tendencje mają swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki aranżujemy wnętrza. Kolorem roku 2017 według Pantone Color Institute jest więc greenery – cudowna, rześka i soczysta zieleń przywodząca nam na myśl wiosnę w pełni swojego rozkwitu. To barwa niemal terapeutyczna: ma nas odprężyć, ukoić skołatane myśli i sprawić, że zwrócimy się w stronę rzeczy ważnych, miast skupiać się na drobnostkach.

Głębsze znaczenie głębokiej zieleni

O konieczności przystopowania i zwolnienia, także na poziomie kolorów, przekonują również eksperci Dulux. Najświeższy trend „Powrót Boho” perfekcyjnie nawiązuje do założeń, jakie kryje w sobie greenery. Z badań Dulux wynika, że pragniemy wziąć odpowiedzialność za otaczający na świat, przyrodę, drugiego człowieka. Uporządkować nasze priorytety, zweryfikować wartości, doświadczyć przynależności. Interesujemy się ekologią, tematyką zdrowia, decydujemy się na własną uprawę ziół, odnawiamy stare, zniszczone meble zamiast kupować nowe. W najmodniejszej w najbliższych sezonach palecie kolorów znajdziemy więc tym samym głęboką, butelkową zieleń, która idealnie prezentuje się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu eko. Do tego dochodzą zgniłe odcienie zieleni oraz zielenie pełne witalności, jak Dzikie Pnącza i Zielone Tarasy z Kolorów Świata Dulux oraz Perfekcyjna Pistacja z Dulux EasyCare. Doskonale łączą się one wpadającymi w szarość błękitami, czy kolorami pochmurnego nieba, jak Szary Denim. Nasycone odcienie natury w połączeniu z takimi niecodziennymi szarościami pozwolą na stworzenie pięknej, komfortowej aranżacji, w otoczeniu której skutecznie wypoczniemy i naładujemy baterie.

Jakie będą wnętrza 2017 roku?

Projektanci zapewniają nas, że nic tak nie upiększa wnętrza jak rośliny. Zadbajmy o to, aby kuchnię zawsze zdobiły świeże zioła, w salonie czy sypialni ustawmy zaś donice z paprotkami, aloesem, figowcem czy draceną, które jednocześnie pozwolą uzyskać optymalny mikroklimat w pomieszczeniu. We wnętrzu w stylu Boho królują poza tym proste, naturalne materiały: drewno, wiklina, a także nieco metalu i szkła. Bardzo istotny jest dostęp do naturalnego światła, eksponujemy zatem duże przeszklenia i nie zasłaniamy okien firankami – drewniana rama to przecież najpiękniejsza ozdoba. Szczegółem wieńczącym dzieło będą wielobarwne dywaniki oraz przyciągające wzrok grafiki, które nadadzą stylizacji pożądanego tonu.

Greenery, zieleń butelkowa, zgniła, wpadająca w pistację, limonkę lub romansująca z szarością. Wybierzmy taki odcień, dzięki któremu poczujemy się swobodnie, komfortowo – dzięki któremu będziemy chcieli zapuścić korzenie.