Trendu wersja mobilnaTrendu >> Trendy

Główne trendy w kolorach - jesień 2007, zima 2008

Data: 20.10.2007 r.

Porady stylistki. Trendy kolorystyczne. Sezon Jesień 2007, zima 2008. 

 

Pomalujmy jesień złotem, turkusem i purpurą  tyryjską albo kto sie boi purpury?
Główne kolory na sezon jesień/zima 2007/8 są jak zwykle ciemniejsze niż kolory z palety barw na wiosnę i lato. Tej zimy popularny stanie się kolor MROŹNO TRUSKAWKOWY, dobrze znany z okresu letniego, z tym że zimą przybierze on odcień papryczki chili. Purpura, obecna również w wydaniu letnim, będzie dominującym kolorem sezonu jesienno-zimowego 2007/8.


Według Pantone, specjalisty ds. kolorów, główne trendy na jesień 2007 będą bazować na palecie barw takich, jak purpurowe wino, kaszmirowa róża, cytrynowe curry, zielony mech, delikatny fioletowoniebieski, niebiesko-szarozielony, intensywny turkus, czerwone chili, żółtobrunatny i brąz espresso.


Kolory neutralne – szary, kremowy, kawowy

Szary, srebrny, antracytowy i grafitowy to kolory wyrobów dziewiarskich, odzieży w stylu „militarnym”, „męskim”, jak również powłóczystych, satynowych sukien. Nie chodzi tylko o kolor srebrnoszary i szary w odcieniu miedzi, cyny i cynku. Rozejrzyj się za odzieżą w kolorach kremowych i kawowo-kremowych, posiadających fakturę na fakturze. Połączenia kolorów szarego, antracytowego, srebrnego, brązowoszarego i ciemnej oliwki są delikatne i zrównoważone, jednak można je ożywić przy pomocy jasnych, wyrazistych kolorów.W saltandpepper.pl znajdziesz  kreacje: Zień, Fama, Zień, , Zemełka&Piowska, Mirosław Mikłos i Femini i Spiechowicz.

Wyrazisty błękit

Tego roku do łask wracają różne odcienie niebieskiego. Producenci skupili się zwłaszcza na „elektryzującym” niebieskim. Błękit kobaltowy to dominujący kolor parek i kurtek. Już teraz na półkach sklepowych można zobaczyć mocne, wyraziste, niebieskie barwy, jak również niebieski w odcieniach szarości. Zauważ na przykładach poniżej przejście od szafiru do koloru turkusowego morza.
Pierwsze zdjęcie od lewej to żakiet w kolorze kobaltowego niebieskiego od Dorothy Perkins, cena: £50. Dalej, od lewej, mamy sukienkę Evans na sezon jesień/zima 2007/8.


Kilka słów o purpurze tyryjskiej
Tyryjska purpura sprzed tysiąca lat była znacznie cieplejszym, fioletowobrązowym kolorem z odcieniem karmazynu. „Tyryjska purpura” bierze swoją nazwę od miejsca pochodzenia. Purpurowy barwnik był wytwarzany w Tyrolu w Fenicji przy użyciu wydzielin ślimaków znajdowanych w skorupach rozkolca. Minojczycy wytwarzali jednak podobny purpurowy barwnik ze skorupek rozkolca na Krecie, i to na kilkaset lat przed tym, jak zaczęli trudnić się tym Fenicjanie. Barwnik taki był zawsze produktem luksusowym, a jego wartość była wtedy zbliżona do wartości srebra, tak jak dziś szafran jest droższy niż barwnik złoty. Każdy ślimak wytwarzał kropelkę płynu, która wymagała dłużej ilości czasu, aby zamienić się w barwnik, dlatego wytwarzanie barwników było procedurą bardzo czasochłonną. Purpura tyryjska miała domieszkę karmazynu.


W czasach rzymskich tylko elity społeczne mogły nosić purpurowe togi, stąd wzięło się skojarzenie purpury z barwą królewską. Od tego czasu zaczęła funkcjonować jako „barwnik imperatorski”. Purpura tyryjska była produktem bardzo rzadkim, a jej pozyskiwanie z morza było kosztowne. Do znajdowania ślimaków produkujących ten barwnik potrzebni byli specjaliści. Purpura tyryjska miała wówczas odcień fioletowobrązowy, jaki widujemy na szatach biskupów, które mają dziś dla nas kolor bardziej karmazynowy niż purpurowy.
Purpura jest mieszanką koloru czerwonego z niebieskim. Nie należy mylić purpury z fioletem, który znajduje się na końcu niebieskiej palety barw indygo i jest kolorem spektralnym. Odmiany koloru purpurowego zależą bardziej od proporcji zmieszania koloru czerwonego z niebieskim niż od długości fali, tak jak w przypadku spektralnego fioletu. W dobrym świetle lub w postaci przezroczystego materiału fiolet wydaje się mieć więcej niebieskiego niż purpura. Purpura może wydawać się cieplejsza i „bardziej czerwona”.


Purpura – fakty
Purpura jest kolorem o bogatej symbolice i od dawna kojarzy się ją z rodami królewskimi. Purpurowy kolor symbolizuje obfitość, wyższość, dominację i wspaniałe bogactwo.
Purpura bywa także kojarzona z duchowością, tajemnicą i spokojem. Wierzono, że purpurowy kamień chroni pijącego przed odurzeniem alkoholowym. Dobrej jakości ametyst można poznać po głębokim, purpurowym kolorze, jednakże odcienie ametystu od liliowego do różowego są również możliwe, więc wybór tych kamieni jest szeroki i zależy od gustu i możliwości finansowych. Ametyst, noszony jako talizman czy „szczęśliwy kamień”, jest bardzo wytrzymały i dlatego jego zakup na pewno się opłaci.


Ametyst to kamień św. Walentego i był niegdyś klejnotem królewskim, jako że purpura była kolorem władzy. Kamień ten będzie idealnym prezentem walentynkowym.
Różne odcienie purpury mogą również funkcjonować jako barwy żałobne – w miejsce tradycyjnej czerni i bieli.W saltandpepper.pl znajdziesz  kreacje: Sylwia Majdan, Zień, Zemełka&Pirowska, torebka Not to repeat, Femini.

Autor Eva Tillmann zaprasza na zakupy prete a porte do www.saltandpepper.pl