Trendu wersja mobilnaTrendu >> Moda

Jak dobrać marynarkę, w której będziesz się dobrze prezentować?

Data: 31.05.2017 r.

Lubisz wyglądać elegancko, a zarazem zależy Ci na większej swobodzie, niż w przypadku garniturów? Doskonałym wyjściem są marynarki. Z jednej strony modne i stylowe, z drugiej – sprawdzają się nie tylko przy oficjalnych sytuacjach, lecz również do wyjścia na miasto. Jest tylko jeden, za to niezmiernie istotny warunek. Marynarka musi być dobrze dobrana!

Dopasowanie – absolutna podstawa

Osoby, które na co dzień nie interesują się modą męską, czasami na etapie zakupu marynarki popełniają dość prosty błąd. Po znalezieniu takiej, która wydaje się wyjątkowo elegancka i oryginalna, kupują ją nawet wtedy, gdy ich budowa jest nie do końca zgodna z dostępnymi wymiarami. Wychodzą przy tym z założenia, że lekkie różnice nie będą zbyt wielkim problemem. Niestety – mylą się.

W przypadku eleganckiej odzieży drobne niedopasowania rzucają się w oczy znacznie mocniej, aniżeli w przypadku większości innych ubrań. Dlatego też warto znać kilka istotnych reguł związanych z dobieraniem, ale także późniejszym noszeniem marynarki.

Jak dobrać rozmiar?

Najtańsze marynarki mają dość proste rozmiarówki operujące na uniwersalnych oznaczeniach. Ma to jednak odbicie w tym, jak się układają na ciele – od razu po nich widać, że są „modelami ekonomicznymi”.

Lepiej uszyte mają znacznie dokładniej opisane wymiary, gdzie absolutnym minimum stanowi wzrost danej osoby oraz szerokość klatki piersiowej (tutaj dopasowanie należy wykonywać w trakcie wdechu). Docelowo szukaj jednak marynarek, które będą miały podane także inne wymiary, w tym między innymi długość rękawów. Jak łatwo się domyślić, nieprawidłowy dobór jednego tylko parametru może powodować wrażenie sporej nieproporcjonalności – a przecież nie o to chodzi, gdy sięgasz po stylową odzież.

Jak długie powinny być rękawy marynarki?

Skoro już mowa o rękawach – powinny one sięgać do nasad kciuków. Zasada ta jest raczej znana, a jednak wiele osób nosi marynarki zasłaniające część dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to głównie z pewnego niezrozumienia językowego – często nasadę myli się z miejscem, w którym kciuk „wystaje” poza pięść. Tymczasem mowa tutaj o miejscu nieco poniżej nadgarstka, w odległości około 2 centymetrów od przegubu – tak, by rękaw nie zasłaniał dłoni.

Sprawdzaj rękawy nie tylko na długość

Przy okazji rękawów warto wspomnieć również o czymś jeszcze. W przypadku osób wąskich w barkach może sprawdzić się krój o nieco szerszy w ramionach – byle nie do przesady, chodzi bowiem o poszerzenie optyczne, a nie o zwisający materiał.

Alternatywnie (i dużo bezpieczniej pod względem efektu końcowego) osoby o wąskich i opadających ramionach mogą pomyśleć o marynarkach z wszytymi poduszkami na ramionach. To raczej rzadki zabieg, ale pomaga maskować wady sylwetki. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku wziąć poprawkę na długość rękawów.

Zwróć uwagę także na obwód ręki. W zależności od jej umięśnienia może się okazać, że rękawy pasują idealnie lub… stają się workowate. Ta druga ewentualność jest czymś, czego należy uniknąć. Po prostu źle by to wyglądało.

Zapinać czy nie? I jak?

Zasadniczo uważa się, że marynarka powinna być zapięta. Co więcej, zapinać należy ją na konkretny guzik. W przypadku często spotykanego, trzyguzikowego kroju, będzie to guzik środkowy, przy dwóch guzikach – górny. Dopilnuj przy tym, żeby po zapięciu marynarka układała się w taki sposób, aby zapięcie leżało dokładnie na osi symetrii Twojego ciała.

Jeśli chodzi o noszenie marynarki w formie rozpiętej – generalnie jest to wbrew przyjętym zasadom i może razić wielu zwolenników elegancji.

Na zakończenie

Wybór odpowiedniej marynarki nie należy do najprostszych zadań. Istotny będzie bowiem nie tylko jej rozmiar, ale również jakość wykonania oraz zastosowanie wysokogatunkowych materiałów. Najtańsze marynarki nie zawsze spełniają te wymogi, dlatego warto odwiedzić sklep oferujący marynarki męskie dstreet.pl, który odpowiada na potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy dobrej inwestycji, a wybrana marynarka posłuży nam przynajmniej przez kilka lat.