Trendu wersja mobilnaTrendu >> Design

Trendy design: meble do tortur

Data: 13.04.2017 r.

Kolekcja Torquemada inspirowana hiszpańską inkwizycją

Hiszpańska inkwizycja była przerażającym momentem w historii ludzkości. Designer Philippe Starck nie zniechęcił się tym i stworzył kolekcję mebli Torquemada, inspirowaną właśnie inkwizycją. W skład serii weszły: stół, krzesło, stołek i fotel.

Autor wykorzystał minimalistyczne elementy konstrukcyjne, odnosząc się subtelnie do potwornych narzędzi tortur z okrutnego czasu. Minimalistyczny styl doskonale wpasował się do ich przedstawienia. Twórca nie ustrzegł się przed pozostawieniem niewielkich akcentów makabrycznych, nawiązujących do hiszpańskiej inkwizycji.

Kolekcja Torquemada nazwę wzięła od Tomasa de Torquemada, Wielkiego Inkwizytora, który grał główną rolę w tym ciemnym okresie w hiszpańskiej historii, pod koniec XV wieku. I chociaż aspekty inkwizycyjne w kolekcji mebli są delikatne i raczej symboliczne, to wzbudzają przerażające skojarzenia. Nogi krzeseł połączono ze sobą grubymi, chromowanymi obręczami, przypominającymi kajdany, a surowe, wyblakłe drewno wyraźnie nawiązuje do używanych wówczas narzędzi tortur.